Перейти до вмісту

Історія спільноти Подружні зустрічі

Там, де є Любов і Діалог, там є Бог…

Подружні зустрічі (ENCOUNTERS OF MARRIED COUPLES) є міжнародною католицькою спільнотою, яка має на меті поглиблення взаєморозуміння між чоловіком та дружиною, піклування про єдність і тривалість подружжя згідно із вченням Вселенської Церкви. Діяльність спільноти Подружні зустрічі сприяє повноті християнського життя і досконалій любові, здійсненню покликання кожної людини до святості через Тайну Подружжя.

Рух Подружні зустрічі виник у 1978 році. Перші експериментальні подружні уїкенди пройшли в Лясках біля Варшави. Засновниками руху стали Єжи та Ірена Ґжибовські. Після Польщі рух поширився і в інші країни: Білорусь, Литву, Латвію, Україну, Казахстан, Молдову, Росію, Румунію, Ірландію, Німеччину, Великобританію та США.

Історія Спільноти Подружні Зустрічі в Україні в лоні Української Греко-Католицької Церкви бере свій початок від перших реколекцій, які відбулися 29-31 січня 1999 року в м. Ворзель поблизу Києва. Ініціаторами проведення реколекцій, на які були запрошені подружні пари – парафіяни церкви Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі в м. Києві, були Сестри Служебниці Непорочної Діви Марії за фінансової підтримки та благословення пароха о. Ігора Онишкевича. Ведучими реколекцій були подружні пари – аніматори Руху з Римо-Католицької Церкви Валентина та Вальдемар Вітлінські, Анна та Андрій Матибожики, Галина і Стас Соколянські, о. Максиміліан Подвіка ОСД та с. Христофора СНДМ, яка перейшла ці реколекції раніше в спільноті римо-католиків. У реколекціях взяли участь 14 подружніх пар, 2 священики (отець Олексій Геник з парафії Св. Миколая та отець Любомир Даців з Фастова), а також дві Сестри СНДМ (с.Тереза Сопінко та с. Мар’яна Якимець).

Атмосфера в спільноті та програма реколекцій справили надзвичайне враження на всіх присутніх. Після реколекцій сестри Христофора та Мар’яна запропонували Богдану та Світлані Тернопільським, а також Степану та Лесі Брацюням стати аніматорами та започатковувати Рух у лоні УГКЦ, готуючи перші самостійні реколекції. Так утворився перший осередок Руху – при парафії Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі в м. Києві, був обраний його духівник – отець Олексій Геник.

Благословення на розвиток Руху дав владика Василь Медвіт, екзарх Києво-Вишгородський УГКЦ. Отець Ігор Онишкевич, настоятель парафії Святого Миколая на Аскольдовій могилі в Києві, підтримав ініціативу і всіляко сприяв проведенню реколекцій, особливо, на початках. Саме тому парафію Святого Миколая на Аскольдовій могилі сміливо можна вважати осідком створення спільноти Подружні Зустрічі в УГКЦ.

Перші самостійні реколекції, які провели Степан і Леся Брацюні, Богдан і Світлана Тернопільські, о. Олексій Геник за підтримкою аніматорів римо-католицької гілки Руху о. Максиміліана Подвіки ОСД та Валентини та Вальдемара Вітлінських, відбулися в Києві 2-4 липня 1999 року. В реколекціях взяли участь 4 подружні пари, три з яких у майбутньому стали аніматорами: Богдан і Оксана Сенчуки, Ігор та Галина Деркачі, Олександр та Світлана Рекеди.

Поступово рух ширився за межі Київщини. Перші реколекції на Івано-Франківщині були проведені 23-25 березня 2000 року за участю аніматорів з Києва (подружжів Тернопільських, Брацюнів, о. Олексія Геника), що сприяло створенню осередку в Івано-Франківську, який розпочав свою активну діяльність у 2003 році.

Започаткування Спільноти Подружні зустрічі у Львові відбулося в лютому 2001 року. В місті Трускавець були організовані перші реколекції для подружніх пар за активної участі аніматорів з Києва, а також духівників отця Олексія Геника та сестри Христофори Буштин. Організаційно до перших реколекцій на Львівщині долучився о. Олег Сухінський з парафії Всіх Святих Українського Народу. Наступні реколекції в грудні 2001 року провели спільно аніматори київського осередку та перші аніматори Львівського осередку Орест та Оксана Голубки і отець Орест Фредина.

Власне завдяки активній працї пароха храму Різдва Пресвятої Богородиці отця Ореста Фредини формується Львівський осередок Руху, і з 2002 року проводяться повноцінні регулярні реколекції силами аніматорів зі Львова.

В січні 2003 року Архиєпископ Львівський Ігор Возьняк благословляє лідерів Львівського осередку Ореста та Оксану Голубків, а також новообраного духівника отця Івана Чичерського на працю з подружжями.

Аніматори львівського осередку на чолі з Орестом та Оксаною Голубками долучились до розвитку осередку в Івано-Франківську. Спільно з аніматорами зі Львова були проведені перші реколекції Івано-Франківським осередком у березні 2003 року. Біля витоків спільноти на Івано-Франківщині стояли перші лідери Віталій та Світлана Чуйки, а також отець Роман Кострабій.

Інформація про Рух ширилась далі, і про нього дізнався о. Іван Гуня з Тернополя, який висловив бажання провести такі реколекції в Тернополі. Реколекції, які відбулися в жовтні 2002 року в Тернополі, проводили подружні пари аніматорів з Києва та отець Володимир Сайчук зі Львова, який, до речі, був учасником перших реколекцій у Києві.

Осередок у Тернополі, який утворився після реколекцій, очолили спочатку Петро та Надія Шимківи, а згодом Богдан та Оля Чайківські. Духовним наставником осередку довший час був отець Іван Гуня, в реколекціях також часто духовний супровід надавав о. Михайло Паньків з Тернопільської області.

Унікальністю реколекцій Тернопільського осередку стало проведення їх у святому для кожного українського подружжя місці – в Зарваниці. Відтоді, 3-4 рази на рік там проводяться реколекції для подружніх пар, а також відбуваються численні прощі в наміреннях за українські родини.

Наймолодшим осередком спільноти Подружні зустрічі УГКЦ є осередок у м. Чорткові Тернопільської області. Свої перші реколекції аніматори з Чорткова організували та провели 11-13 листопада 2016 року.

2-3 листопада 2002 відбувся перший з’їзд аніматорів Руху Подружні зустрічі в Україні в лоні УГКЦ, на якому національними лідерами спільноти було обрано подружжя Степана та Лесю Брацюнів, духівником – отця Олексія Геника. В першому з’їзді взяли участь лідери міжнародного Руху з Польщі, засновники міжнародної спільноти Ірена та Єжи Ґжибовські.

Другий національний з’їзд аніматорів відбувся 2-3 грудня 2006 року, на якому подружжя Степана та Лесю Брацюнів та отця Олексія Геника було переобрано лідерами Руху ще на наступний термін.

31 січня – 1 лютого 2009 відбувся третій національний з’їзд, на якому було обрано нових лідерів Руху в Україні подружжя аніматорів зі Львова Зеновія та Віру Кузимків, а духівником Руху отця Івана Чичерського. Зеновій та Віра Кузимкові переобирались національними лідерами повторно у 2013 році, а з 2014 року входять до складу міжнародного правління спільноти.

15 серпня 2009 року статут міжнародного Руху Подружні зустрічі був затверджений у Ватикані. А 11 грудня 2009 року українська спільнота аніматорів Руху Подружні зустрічі отримує статут, потверджений Патріархом УГКЦ Блаженнішим Любомиром Гузаром.

Тогочасний Глава УГКЦ Блаженніший Любомир був великим другом спільноти і свою думку про Рух висловив такими словами:

«Хочу підкреслити важливість Подружніх зустрічей для цілей відбуття реколекцій, відпочинку, спільного читання Святого Письма… Все це засоби дуже важливі для скріплення тої подружньої любові, яку засвідчили, коли приймали святу Тайну Подружжя. Кажу це, що може здаватися самозрозумілим, на тлі статистик, які стверджують трагічне незрозуміння подружньої відповідальності в дуже багатьох випадках. Щоб сказати це простішими словами – за безліч розлучень, які обтяжують нашу суспільність, навіть – нашу церковну спільноту. Кожний захід, який допомагає оцю подружню єдність зберігати, укріплювати, поглиблювати – це дуже цінна та важлива справа. Моє прохання до Вас, робіть все можливе, щоб ваш рух поширювався отим словом, щоб рятувати нашу суспільність”. (Вих. Р-09/068 30 січня 2009 року Божого)

Основним інструментом Спільноти Подружні зустрічі є реколекції для подружніх пар – захід, що зазвичай відбувається на виїзді з п’ятниці по неділю за спеціальною програмою. Реколекції для подружніх пар – це чудова можливість для подружжя відновити свої почуття, поглибити взаємну любов чи заново відкрити її, навчитись розуміти одне одного та долати конфлікти. Незалежно від подружнього стажу, рівня взаєморозуміння та злагоди в сім’ї, реколекції зміцнюють подружжя і збагачують діалог між чоловіком та дружиною. Принципи, за якими будується діалог у спільноті Подружні зустрічі: більше слухати, ніж говорити; ділитися, а не дискутувати; розуміти, а не оцінювати… А понад усе – пробачати…

2 серпня 2016 року Блаженніший Святослав відвідав міжнародний з’їзд лідерів Руху Подружні зустрічі, що проходив в Яремчі (Івано-Франківська обл). Глава УГКЦ засвідчив лідерам Руху Подружні зустрічі свою підтримку, розуміння та сприяння. За словами архиєрея, багато років тому, у часи заборони та підпілля УГКЦ, сім’я прихистила Церкву. Тепер завдання Церкви – оберігати та підтримувати подружжя. Темою діалогу Блаженнішого Святослава з учасниками з’їзду були вартість подружжя та виклики, які стоять перед ним у сучасному світі, секуляризація світу. Церква, аналізуючи ситуацію в суспільстві, відчуває велику потребу донести кожній людині незмінну і завжди нову правду про цінність в Божих очах Таїнства Подружжя. А рух Подружні зустрічі не лише турбується та сприяє покращенню взаєморозуміння між чоловіком та дружиною, а й допомагає євангелізації сім’ї. Парафія, на якій з’являються подружжя, які перейшли реколекції подружніх пар, оживає і збагачується активними учасниками, готовими своїм прикладом заохочувати інші родини до духовності.

28-30 квітня 2017 року відбувся черговий національний з’їзд спільноти, на якому обрано нове правління на чолі з подружжям з Тернополя Богданом та Олею Чайківськими. Станом на кінець 2018 року спільнота налічувала понад 50 подружніх пар аніматорів, 15 священиків та 5 сестер СНДМ. Щороку проводиться близько 10 реколекцій для подружніх пар, у яких беруть участь понад 150 пар учасників. У кожному осередку збираються малі групи з числа учасників основних реколекцій, які продовжують подружній діалог, опрацьовуючи різноманітні теми з подружнього життя… Аніматори спільноти підтримують стосунки з учасниками реколекцій на численних пореколекційних зустрічах, в родинних таборах, що двічі на рік проводяться в різних мальовничих куточках України, в спільних прощах до святих місць України чи на Хресних Дорогах. У 2018 році аніматори Київського осередку розпочали проведення циклу Вечорів для закоханих – передшлюбних зустрічей за спеціальної програмою, створеною в спільноті, для приготування молодих людей до майбутнього подружнього стану. Протягом цих вечорів учасники – у своїх парах – мають можливість глибше пізнати себе, розібратись у своїх очікуваннях, зрозуміти зміст таїнства шлюбу та підготуватись до прийняття відповідального рішення.

Головним аспектом для всіх форм діяльності спільноти є діалог як шлях духовності, який веде до справжньої зустрічі. А саме дар зустрічі і є харизмою руху Подружні зустрічі – це шанс для кожного подружнього союзу чоловіка та жінки, які прагнуть зміцнити стосунки між собою і з Господом Богом. Важливо, що діяльність руху також адресована всім подружжям незалежно від конфесії.

В Євангелії від Івана 15,12 читаємо слова Ісуса: «Оце Моя заповідь, щоб любили один одного ви, як Я вас полюбив…»… Спільнота Подружні зустрічі дає необхідні орієнтири сучасним подружнім парам та майбутнім нареченим для пізнання, ЯК потрібно любити. Учасники спільноти вчаться вести діалог зі самим собою, з іншими людьми, з Богом. І глибоко усвідомлюють, що діалог, як Божий дар, є способом життя та існування в нашому складному світі.